Dla kogo pomiary geodezyjne?
Geodezja jest nauką, która zajmuje się przede wszystkim pomiarami Ziemi, jej rozmiarami i kształtami. Pomiary geodezyjne mogą dotyczyć całej planety lub jej wybranych obszarów. Pobrane dane są przekształcane w informacje, które następnie są wykorzystywane w trakcie planowania przestrzennego. Geodezja wpływa na inne nauki, między innymi takie jak nawigacja i budownictwo. Przydaje się w różnych dziedzinach. W artykule wyjaśniamy, w jakich sytuacjach niezbędne są pomiary geodezyjne i kiedy mogą się przydać drony.
1. Dla kogo geodezja i pomiary geodezyjne?
2. Kiedy warto wykorzystać drony?
Geodezja umożliwia poznanie cech danego terenu. Może chodzić o jego kształt, położenie, wymiary i występowanie obiektów budowlanych. Jeśli chodzi o pomiary geodezyjne, to można wyróżnić ich trzy rodzaje. Są to pomiary wysokościowe, pomiary sytuacyjne i pomiary sytuacyjno — wysokościowe. Wyniki pomiarów geodezyjnych najczęściej wykorzystuje się do tworzenia map, analiz przestrzennych, inżynieryjnych projektów i modeli wybranych terenów. Usługi geodezyjne są powszechnie dostępne dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Na klientów czekają atrakcyjne ceny. Termin realizacji usług można dopasować do swoich potrzeb.
Dla kogo geodezja i pomiary geodezyjne?
Geodezja dzieli się na geodezję ogólną i szczegółową. Geodezja ogólna jest ukierunkowana na zbieranie danych dotyczących Ziemi na szeroką skalę. W tym celu stosuje się metody astronomiczne, matematyczne i fizyczne. Geodezja szczegółowa dotyczy pomiarów lokalnych. Może dotyczyć na przykład pomiarów działek lub dróg. Najczęściej stosowane metody pomiarowe to GPS, triangulacja i tachimetria. Coraz częściej zastosowanie mają pomiary satelitarne geodezji, które pozwalają na pozyskanie bardzo dokładnych danych, bez względu na warunki terenowe i atmosferyczne. Dzięki geodezji można wdrażać racjonalną gospodarkę przestrzenną, która na dodatek ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne i jego zasoby.
Kiedy warto wykorzystać drony?
Drony to innowacyjne urządzenia, które mają coraz szersze zastosowanie na przykład w budownictwie. Drony umożliwiają przeprowadzenie audytu inwestycji, bez konieczności wchodzenia na dach czy do innych trudnych w postępie przestrzeni. Bezzałogowy system powietrzny to sposób na wyeliminowanie wielu niebezpiecznych sytuacji na budowie. Może chodzić między innymi o budowle, które mogą się zawalić, ze względu na ich bardzo zły stan techniczny. Drony znacznie skracają czas zbierania danych, niezbędnych do analiz i ekspertyz.
Najnowsze komentarze